סדנת ציור למתחילים

 

הקלישאה הרווחת ש..."התחלה היא תמיד קשה" אינה בהכרח נכונה!

כל לימוד יכול להיות מהנה, קל וזורם אם החיבור שלך לעצמך נוכח בך.לימוד הציור והרישום למתחילים מהווה חשיפה לעולם חדש בו כל אדם מוזמן למצוא את מקומו בצבע או ברישום, בפיגורטיבי או במופשט. הלימוד והחשיפה לטכניקות השונות באים כחלק אינטגרלי מתוך סקרנותו ומשיכתו הטבעית של התלמיד לנושא או טכניקה בהם הוא רוצה לעסוק. זו הסיבה לכך שהלימוד למתחילים אינו מהווה איום או תחושת נחיתות בשל היותו מתחיל, נהפוך הוא, מעמדו כמתחיל מעפיל קסם על תגליותיו השונות, כמו עולם המתגלה בעיניו של ילד המוקסם מההתגלות עצמה.  תוכנית הלימודים מובנת  באופן כרונולוגי מהקל לקשה, מהרישום לצבע ומהטכני עד לביטוי הפנימי והחופשי. במסגרת השיעורים מושם דגש על עידוד וחיזוק הביטחון העצמי של התלמיד, כמנחה אני מאמין כי הכרה בערך העצמי מהווה חופש לגדילה ועצמאות.

 השיעורים מלווים בתרגול אישי המותאם לכל אחד ומלווה במשימות בית, אותן הוא מוזמן לתרגל בזמנו החופשי. במסגרת הלימודים נחשף התלמיד לשדה האמנות דרך הרצאות, דיונים, וסיורי גלריות. כל אלו יוצרים הבנה עמוקה בשפה האמנותית. אותה מבוכה אשר היתה לו בהתחלה בשל חוסר ידיעת השפה מול אמנות עכשווית, הופכת עד מהרה לדעתנות מקצועית ולהנאה. במסגרת תוכנית הלימודים נחשף התלמיד לטכניקות הציור והרישום השונות כגון: עפרונות, פחם, גירים, פסטלים, סנגוין ספיה, צבעי מים, דיו, ציפורן, צבעי אקריליק, צבעי שמן ועוד.

כחלק מהבסיס לומד התלמיד הבנה ותרגול במבנה הקומפוזיציה, פרספקטיבה, יחסי אור וצל, תלת מימד מול שטוח, מרקם מול טקסטורה, מקצב פנימי של יצירה ובניית מתח צורני ורעיוני. לימוד זה מהווה פלטפורמה להגשמת המקוריות והצליל האישי באמונה ובביטחון עצמי.

 

סדנת ציור למתקדמים

 

כאמן / מורה המנחה שנים רבות תלמידים, ברור לי כי ללמד אמנות הינה אחריות גדולה. תלמיד הנמצא בתחילת דרכו רואה בלימוד הטכניקות השונות ובחשיפה לחומרים השונים, את מהותו העיקרית.

מהות זו משתנה עם התקדמותו של התלמיד, מהיותו מתחיל למתקדם. לימוד השפה והחשיפה לשדה מהווים את עיצובו האינדיווידואלי של התלמיד המתקדם בדרכו החופשית כיוצר, שכן עיצובו כאמן תלוי בתכני הלימוד, השפה והחשיפה לשדה. קבוצת המתקדמים עומדת מול שאלות מהותיות בחיפוש אחר העצמי והבנה עמוקה של נפשו (שלו עצמו), כאשר כל הידע שרכש בטכניקות השונות מהווה פלטפורמה לכלי ביטוי חופשי בעל משמעות ואמירה. מהלך זה דורש מהתלמידים להיחשף למהלכים המשתנים, כמעט מדי יום, של השדה האמנותי.

החשיפה למאמרים, טקסטים מקצועיים, ביקורת עבודות, ביקורי סטודיו של אמנים וסיורי גלריות ומוזיאונים, כל אלה מביאים את התלמיד לפתח דרכי חשיבה ופיתוח רעיונות אישיים, תוך הפנמת הידע וההקשבה לקול הפנימי, שכן אלו הם הממציאים את שפתו האישית. לכן החשיפה למורה / אמן המכיר מקרוב את רזי השדה והאדם מהווה יתרון להצלחתו של התלמיד ובשלותו כאמן.

 

"כיתת אמן" מתקדמים וממשיכים

 

כיתת אמן מיועדת לאלו המבקשים מפגשי שיח ודיון על עבודותיהם. כאמן יוצר ברור לי כי יצירה הינה תקשורת ואנו האמנים מוגבלים בראייתנו את יצירתנו שלנו, על כן דרוש מבט אובייקטיבי של אדם המכיר את רזי השפה, ללא מעורבות רגשית ביצירה עצמה.

משתתפי סדנה זו צריכים להיות בעלי מוטיבציה, משמעת עבודה ואחריות גבוהה כלפי עצמם. חשוב לזכור כי המניע לעבודה אינה משימה שתינתן או תרגול, כי אם דחף למשמעות, ביטוי ואמירה.

מטרות השיעור:  הבנה והכרת השדה האמנותי על הבטיו השונים דרך הרצאות, קריאת טקסטים, מאמרים וספרות מקצועית, סיורי גלריות ומוזיאונים וביקורת עבודות ע"י אמן אורח. כל אלו מהווים היכרות מעמיקה של התלמיד/אמן עם השדה, תוך עירנות לכל המהלכים המשתנים כמעט מידי יום בשדה האמנות. השיעורים ילוו בביקורי סטודיו של האמן/תלמיד ושיחה ודיון באופן פרטני סביב עבודותיו במועד שיקבע, ופעמיים בחודש מוזמנים האמנים לדיון משותף עם עבודותיהם, המלווה לעיתים בביקור אמן אורח, שיתן את דעתו המקצועית והאובייקטיבית.

לכיתת אמן שמתקיימת ב2018-2019 לחץ כאן

 

סדנת ציור מקצועית לילדים

 

הסדנה מזמינה את הילדים למסע קסום בעולם האמנות:  סדנת האמנות מועברת על ידי  מאיה פיסצקי ציירת ומורה מנוסה בעבודה עם ילדים.

השיעורים יתקיימו בקבוצות קטנות, תוך מתן יחס ותשומת לב אישית לכל אחד.

נכיר את עולם האמנות, שפת האמנות ואמנים מתקופות שונות. הסדנה תחשוף את הילדים לז'אנרים וזרמים אמנותיים שונים, שירחיבו את עולמם היצירתי ויפתחו ראייה אמנותית.

במהלך השנה, נבקר ונסייר במוזיאונים ובגלריות, נבחן יצירות אמנות ונקיים שיח בנושאים העולים מתוך התערוכות. נבין מהי אמנות, מי הוא האמן תוך הדגשה והארה של 'האני האמנותי' של כל ילד בקבוצה הן כיוצר והן כצופה.

נקיים שיח עבודות שמעצים את האינדיבידואל של כל משתתף, ויחד עם זאת, נלמד לבטל תחרות ושיפוטיות. ניצור דינאמיקה קבוצתית מכבדת, תומכת ומאפשרת ביטוי עצמי מקסימאלי לכל ילד.

הילדים יחקרו ויגלו תכונות של חומרים דרך : חוויה וצבע (סוגי צבעים שונים, עפרונות,וגירים), עבודות תלת-ממדיות, פיסול, פסיפס, קולאג', מיחזור ואמנות פלסטית שימושית. כל זאת תוך דגש על פיתוח חשיבה אישית ודמיון, כמו גם העשרת עולמם הפנימי והרגשי של המשתתפים.

 

השיעורים יתקיימו  בימי רביעי בין השעות 17:00-19:00 אחת לשבוע השיעורים כוללים את חומרים והציוד.