סיור מס' 2  למוזיאון ת"א ביום שישי – 15/2

מנחה ראובן תשרי

. נפתח בתערוכה המדוברת של הירושי סוגימוטו (יליד טוקיו 1948) אחד האמנים החשובים והמרתקים בתחום הצילום, סוגימוטו מציג לראשונה בארץ התערוכה מציגה 34 תצלומים גדולי ממדים בשחור ולבן העוסקות בנושאים כמו תיאטראות , דיוקנאות ,אדריכלות נופי ים ועוד בעידן של בו יש שפע של דימויים דיגיטליים המציפים את התודעה , סוגימוטו מציע קצב ופרשנות אחרת לדימוי המצולם תמלומיו אינם מנסים להגדיר את העולם אלא לחשוף אותו באמצעות התבוננות סבלנית ומאומצת, אנו מוזמנים להתבונן ולחקור את המרחב המטפורי בו הייצוג החזותי בודק את הזמן, זיכרון, חלום ומחשבה.נמשיך לתערוכה קוד נגד קוד המציגה 9 אמנים אשר מנסחים עבור עצמם כללים פשוטים וברורים הנוגעים בתכונות המדיום בו הם יוצרים, אשר מתגלים בסופו כמבוך שממנו ירצו לצאת, כללים אילו מצד אחד מגבילים את מבעם וצרים את עבודתם אך יחד עם זאת חוקיות זו משחררת אותם מהכתב האישי מהקיבעון והמוסכמה.  

האמנים המשתתפים: אסף אלקלעי, יסמין דייויס, יואב וינפלד, צח חכמון, הדס חסיד, יונתן צופי, רונית ציתרי, גבי קלזמר, אפרת קליפשטין.

נמשיך לתערוכת היחיד הראשונה לאמן -גיל יפמן "קיבוץ בוכנוולד " התערוכה היא פרי שיתוף פעולה עם האמן דב אור־נר ועם קולקטיב קוצ׳ינטה. התערוכה חוזרת לפרשה היסטורית קצרה, בין סוף מלחמת העולם השנייה עד לשנים הראשונות של מדינת ישראל, ודרכה מתמודדת עם הסדק שנפער בין ״שואה״ ל״תקומה״, מציפה טראומות קולקטיביות ואיתן הצעות לאיחוי. דרך מוטיב של טבע מתורבת נוצר אתר מדומיין, פנטסטי, קווירי, מיסטי שהוא -״קיבוץ בוכנוולד״.

ונסיים בתערוכה "גולםבוק" של הפסל יצחק גולומבק זוכה פרס רפופורט לאמן ישראלי בכיר 2017 , התערוכה כוללת עבודות משנות ה80 ועד היום הפיסול של גולומבק מציג קול ייחודי עבודותיו משדרות פיסול אישי וגופני אנטי הרואי נמוך חומרים וחשוף העשויים קליפות דיקט דק אשר הדימויים האניגמטיים סימבוליים תפחו לממדי ענק העבודות האחרונות עוסקות בזקנה ובגוף רופס ומעידים על היחס המורכב כלפי אובדנו.


נפגשים  בשעה 10:00 בכניסה למוזיאון (דרך הקאמרי )

עלות הסיור לאדם לא כולל דמי כניסה 100 ₪

שימו לב הפעם ההרשמה טלפונית מראש .

סיום משוער 13:00

הסיור פתוח לכל מי שסקרן ואוהב אמנות ניתן לצרף מכרים וחברים


ראובן- טל' 052-8656848  

 

סיור תערוכות מוזיאונים בירושלים ב-7/3

בהנחיית ראובן תשרי

בימים אלו מוצגות תערוכות מעניינות בשני מוזיאונים בירושלים. האחד "מוזיאון על התפר" (מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית העוסק לרוב בשאלות של אתיקה וחברה ) והשני מוזיאון ישראל.

נפתח את הסיור "במוזיאון "על התפר "המציג תערוכה קבוצתית ששמה "השאלה של הירושימה" -שם התערוכה כשם הספר, המאגד חליפת מכתבים בין הטייס האמריקאי שנשלח לסיור לפני הטלת הפצצה האטומית על הירושימה לבין הפילוסוף הגרמני גינתר אנדרס. התערוכה עוסקת בשאלות של זהות, מוסר ומצפון בו יש שימוש מופרז ולא מבוקר של כוח, מה היא מידת האחריות האישית והקולקטיבית המוטלת עלינו? ואילו החלטות גורליות של חיי אדם שאין מהן חזור נוגעות בנו כחברה?

מאז שפותחה פצצת האטום ב 1945 האיום הגרעיני רובץ כעננה מעל ראשה של האנושות. מהו אותו תפר בין הבחנה למוסר בין הטוב לרע?. המוזיאון מציג מגוון עבודות של אמנים מרתקים ישראלים ובינלאומיים כמו אנסלם קיפר (אמן גרמני ), שירין אבידינירד (אמנית אירנית), לארי אברמסון ארז ישראלי מיכה אולמן ועוד רבים.

יורם רוזוב – שמן על בד


לאחר התרעננות והפסקת צהרים נמשיך למוזיאון ישראל.

נפתח בתערוכתו של האמן אריה ארוך "צורת הדבר" המוזיאון מציג מבחר מיצירותיו של אחד האמנים החשובים שעצבו את זהותה של האמנות הישראלית. בעבודותיו נראה השפעות מהמופשט הלירי והפופ האמריקאי הנבנים מתוך ההקשרים האוטוביוגרפיים וגם אלו הלקוחים מהעולם היהודי.

ארוך שילב בין שרבוטים ילדיים, חפצים יום יומיים, צורות ודימויים שקשה לתמללן. השפעותיו ניכרות ביצירותיהן של דור האמנים הצעירים של שנות ה60 וה-70 שגם אותם נראה - אמנים כמו רפי לביא , אביבה אורי ציבי גבע ועוד.

שמן ועפרונות על דיקט

נמשיך לתערוכה "הניצחון על השמש" -גלגולו של האוונגרד הרוסיהתערוכה בוחנת את המגמות באמנות הרוסית במאה ה- 20 ומתרכזת בהיווצרותן של תנועות האמנות שליוו את המהפכים הפוליטיים וההיסטוריים שהתרחשו באותה עת ברוסיה. התערוכה נפתחת במהפכה של קזימיר מאלביץ בהדגש לתקופה הסופרמטיסטית שלו והשפעותה על דור האמנים הצעירים של תקופתו ולאלו שבאו אחריו ויצרו את קבוצת האמנים שיצרו "אמנות לא רשמית". התערוכה מציגה גם אמנים מהדור החדש שמציגים את היחסים המורכבים שלהם עם האוונגרד הרוסי.

אריק בולאטוב -ציור שמן על בד- בין פופ אמריקאי לכרזות תעמולה סובייטיות

נסיים בתערוכה "מניפסטו " של האמן יוליאן רוזפלדט (יליד 1965 גרמניה), שליהק את השחקנית קייט בלנטש לגילום 12 דמויות אשר כל אחת מייצגת דמות שונה כגון: מורה, ברוקרית בבורסה, פועלת במפעל אשפה, פנקיסטית שיכורה, אלמנה נושאת הספד, ועוד. כל דמות נושאת במונולוג המבוסס על מניפסט כזה או אחר מהמאה ה-20 כגון הדאדא, הסוריאליזם והפוטוריזם לצד כתביהם של אדריכלים ויוצרי קולנוע שונים. כמו כן ע"י בחירה נועזת בדמויות במצבים ובסביבה שהמסר "נשתל" בהם מבקש האמן לבחון את כוחם של מניפסטים אילו ואת הרלוונטיות שלהם לזמננו.

צילום מההצבה בתערוכה

הסיור מתנהל עם מיניבוס צמוד. היציאה מהסטודיו (רח' הסדנה 7 רעננה)

בשעה 8:00, חזרה משוערת 17:30 (תלוי בתנועה)

עלות הסיור – 260 ₪ (כוללת את עלות המיניבוס וההדרכה בלבד)

עלות הכניסה למוזיאונים תשולם במקום ביחס לסטטוס של כל משתתף,

כגון תושב ותיק סטודנט חייל וכו'

ההרשמה החלה מספר המקומות מוגבל !

לפרטים נוספים – 052-8656848

בברכה,

ראובן תשרי