סיור מס'2'

למוזיאונים– משכן לאמנות עין חרוד ומוזיאון חיפה

ביום ראשון ה- 4/2/18

בימים אלו מציעים המוזיאונים- משכן לאמנות עין חרוד ומוזיאון חיפה, מקבץ תערוכות מרתק ומעניין שאסור לפספס. הסיור יתקיים עם מיניבוס צמוד שייקח אותנו מהסטודיו בבוקר וילווה אותנו במהלך כל היום עד החזרה.

נפתח את הסיור באחד המוזיאונים היפים בארץ, "משכן לאמנות עין חרוד", המציג תערוכה של תמר גטר, מהאמניות הבכירות כיום בארץ. גטר מציגה תערוכה ששמה "הליוטרופיון" (שפירושו הפונה אל השמש ), בה היא ממשיכה את השפה הציורית/רישומית שלה, העוסקת ברצף, תנועה וציור פרגמנטרי. נושא התערוכה - גלגול ההרפיה של סוס על גבו – במשך שנתיים רשמה גטר תוך זיקה לאנליזות מצולמות של אירוע שנמשך מספר שניות, ותוכנו עונג.

עבודתה של תמר גטר מהתערוכה

נמשיך לתערוכה של אורי ניר, המציג תערוכה כמחרוזת של שבעה חללים, הנעה על הציר בין נבואה להגשמה, בו עובדות קטנות מתנפחות לממדים תהומיים, כשכבר לא ניתן להבחין בין קטנוניות למופרזות, בין מחמאה לעלבון. יקום בו כל איבר הוא גורל, כמו באגדות.

עבודה של אורי ניר

 

נסיים בתערוכה "צאינה וראינה" – התערוכה עוסקת בדיסוננס בין ההלכה היהודית לחיים המודרניים. כל היצירות בתערוכה נותנות ביטוי למציאות דתית ונוגעות בנושאים פמיניסטים מוכרים כגון מיניות, דימוי גוף ותפקידים נשיים, במקביל לעיסוק בתמות ייחודיות להלכה היהודית: נידה, טהרה, כיסוי ראש, עגינות, הריון, פריון, עקרות ורווקות. החיפוש אחר משמעות בתפילה ובטקסטים והחיפוש אחר רוחניות וקדושה בחיי היומיום הם מוטיבים מרכזיים בתערוכה

מבט על התערוכה "צאינה וראינה "

 

משם, לאחר הפסקת צהרים ומנוחה, ניסע למוזיאון חיפה, המציג אשכול תערוכות תחת השם "אמנות מסוכנת", המציגה 80 אמנים ישראלים ובינלאומיים העוסקים בנושאיים חברתיים כמו הזכות להפגנה ולהגנה, זכויות הנשים, זכויות הקהילה הלהט"בית וזכויות הפליטים.

אמנים רבים נוקטים באסטרטגיה של אקטיביזם אמנותי ומעלים את השאלה האם בכוחה של האמנות העכשווית לתפקד כזירה של מחאה פוליטית? מתחילת המודרניזם ביקשו האמנים להיות רדיקליים, שוברי טאבו ופורצי גבולות. אמנות האוונגרד ביקשה לירות את החצים לעבר "השיטה". אשכול התערוכות הנוכחי שואף לאפיין פרקטיקות אמנותיות חתרניות, בעידן שבו רווחת דעת הכלל הטוענת שהרגע המהפכני תם וכי אנו חיים בתקופה פוסט מהפכנית, שבה כלל לא מתקיימת עוד אפשריות של מהפכה אמנותית-פוליטית. האם איבדה האמנות את כוחה הביקורתי ? או להפך, האמנות יכולה, דווקא היום, לסכן את הסדר הפוליטי הקיים? במסגרת הסיור במוזיאון נבקר בתערוכות יחיד וקבוצתיות הפרושות על פני שלוש קומות המוזיאון בין המציגים: ויק מניז, גילברט וג'ורג', טריסי מופט, מריה אחא-קוצ'ר, דניאל ארזולה, גיל יפמן, חן שיש, אלדד רפאלי, אורן זיו, קרן ענבי, ניצן מינץ ואחרים.

 

היציאה מהסטודיו בשעה 9:00, חזרה משוערת בשעה 16:30.

ניתן לשלם באשראי בטל' וכבר לתפוס מקום.

אפשר לצרף מכרים וקרובים שוחרי אמנות.

מהרו להירשם, מס' המשתתפים מוגבל למספר המקומות במיניבוס.

להרשמה -052-8656848

בברכה,

ראובן תשרי