סיור תערוכות במוזיאונים בירושלים

ביום חמישי ה-25/10 - מנחה ראובן תשרי

את סיור הגלריות הראשון לשנת הלימודים תשע"ט אפתח במוזיאונים בירושלים. האחד מוזיאון ישראל לאמנות והשני "מוזיאון על התפר".

נתחיל את הסיור במוזיאון ישראל בתערוכה הרטרוספקטיבית של האמן קריסטיאן בולטנסקי (יליד 1944), מהאמנים החשובים והמובילים כיום בעולם. התערוכה מסכמת קרוב ל-40 שנות יצירה ומוצגות בה עבודות ישנות לצד עבודות חדשות שנעשו במיוחד עבור התערוכה "ימי חיים" המוצגת במוזיאון. התערוכה עוסקת בטיבו החמקמק של הזיכרון, הפרטי והקולקטיבי. בולטנסקי אינו חדל מלשאול שאלות שבבסיס החוויה האנושית. "מה יישאר מאתנו אחרי לכתנו?" איזו חובה מוסרית מוטלת עלינו לזכור את מי שחי, אהב, פחד וקיווה בעולם הזה.

בולטנסקי בתערוכה

נמשיך לתערוכה אינטימית ומיוחדת של אחת הציירות הוותיקות בארץ ליליאן קלאפיש (נולדה ב1933). התערוכה מציגה עבודות רישום חדשות על נייר, המתארות את חלונות הסטודיו שהשמים משתקפים דרכם, (חלונות, דלתות, חדרים ופנים חלל הם מהנושאים המוכרים בעבודותיה). לזה מתווסף דימוי חדש: "ידי האמנית" האוחזות לעיתים בפרח או פרי. עבודותיה של קלאפיש נעו תמיד בין מופשט לפיגורטיבי ומקיימות דיאלוג תמידי מול תולדות האמנות.  

ליליאן קלפיש עפרונות על נייר

 

לא נפספס את העבודה המיוחדת של האמן גיל מרקו שני ( יליד 1968), שיצר במיוחד עבור המוזיאון במהלך השנתיים האחרונות מיצב תפאורה של חניון אוטובוסים, אשר הוכנו מחומרים דמויי מציאות בטכניקות מורכבות של תכנון וייצור עד הפרט האחרון. האוטובוסים נראים שלמים כאילו נלקחו מן המציאות, אך למעשה הם מלאכותיים והאשליה נוצרת ביחס למבט הפרספקטיבי שמכתיבה הדלת השקופה ממנה מביט הצופה.

 

עבודתו של גיל מרקו שני בין ממשי למדומה.

 

נמשיך לתערוכה "העלמותה של לוקרציה" של האמן אורן אליאב (יליד    ), אשר במרכז תערוכתו מוצג ציור קטן מהמאה ה-15 של הצייר ג'ובני די-פאולו. שם העבודה "לוקרציה שולחת יד בנפשה" מהווה חומר גלם לאליאב ליצור עבודות בממדים גדולים אשר כולם עוסקים בפירוק המבט של היצירה הרנסנסית דרך הכפלה שעתוק, עיוות, מתיחה, הגדלה או שינוי צבעים.

 

מבט על התערוכה של אורן אליאב "העלמותה של לוקרציה"

 

נסיים בתערוכה של זויה צ'רקסקי (ילידת ברי המועצות -1976). התערוכה "פרבדה" מציגה רישומים וציורים העוסקים כולם בחווית העליה האישית של האמנית, לצד המבט הקולקטיבי של העולים מברית המועצות בשנות ה-90. העבודות עוסקות בסטריאוטיפים של בני הארץ על הרוסים ולהיפך, דרך חוש הומור היא מבקרת ונוגעת בנושאים מעוררי מחלוקת רבים ומובילה אותנו לעולמם של עולי ברית המועצות ויחסם לתרבות הישראלית ולתרבות הרוסית שהשאירו מאחור.

מתוך התערוכה של זויה צ'רקסקי,  שומרי כשרות

 

משם אחרי הפסקת צהרים נמשיך למוזיאון על התפר המציג תערוכה קבוצתית תחת השם "כלואות" -בתערוכה מציגים אמנים את הקריאה והמודעות  לשוויון זכויותיהן של הנשים בחברה דרך האמנות. באמצעות רצף הדימויים מפרקת התערוכה את יחסי הכוח המגדריים, תוך התבוננות ברבדים החברתיים והתרבותיים המרכיבים אותם, ובעזרתם מצביעה על תופעות אוניברסאליות של ניצול, התעללות והדרה. היצירות בתערוכה מכוונות את הצופים אל עבר הבניה החברתית של המציאות  שהפכה לנורמה של חברה פטריארכלית, בה הסמכויות והשליטה הממסדית עדיין מרוכזות ברובן ע"י הגברים. חברה שקבעה את כללי המשחק משכבר הימים, בה נתונות נשים רבות בחוסר שוויון, חסומות במעגל סגור של אימה ופחד וכלואות מאחורי מסך של אלימות ודעות קדומות.

 מתוך התערוכה-עבודה של אמנית הולנדית גודה קוסטר

  • היציאה במיניבוס מהסטודיו ברעננה (רח' הסדנא 7)

  • זמן היציאה : 8:15  

  • זמן סיום משוער: 17:00

  • במהלך הסיור תתקיים הפסקת צהרים בקפיטריה של המוזיאון

  • עלות 280 ₪, כולל הדרכה ועלות המיניבוס (לא כולל דמי כניסה למוזיאונים).

ניתן לשלם באשראי בטלפון.

  • מספר המקומות מוגבל!

  • ניתן לצרף מכרים וחברים, גם כאלו שלא לומדים במסגרת הסטודיו

 

להרשמה – 052-8656848

 

 

בברכה,

ראובן תשרי