סיור מוזיאונים עין חרוד ומוזיאון חיפה 8/3

מנחה ראובן תשרי

 

ביום ראשון ה8/3 יתקיים סיור מרתק לתערוכות המוצגות בימים אילו במשכן לאמנות עין חרוד ומוזיאון חיפה. נפתח את הסיור במשכן לאמנות עם התערוכה של

"נפש עירומה חיים סוטין ואמנת ישראלית" - התערוכה מציבה את יצירתו של חיים סוטין מהאמנים החשובים והמשפעים שפעלו במחצית הראשונה של המאה ה-20, סוטין יליד 1893 בבלארוס התבסס בפריז החל מ1913, לצד אמנים כמו מארק שאגל פיקאסו מודילאני ועוד רבים. קשה לשייך את סוטין לתנועה או קבוצה כל שהיא בשל חיפושיו האמנותיים יוצאי הדופן. סוטין שאב את השראתו בעיקר מציוריהם של אמני מופת. כל ציור ויהיה זה נוף, דיוקן, או טבע דומם. נתפס במידה רבה כהרהור על החיים והמוות. כיום ציוריו של סוטין מוצגים במוזיאונים החשובים ביותר בעולם וההערכה אליהם גוברת עם השנים. ב1950 הוצגה במומה בניו יורק רטרוספקטיבה של 75 מציוריו בה הוכתר כנביא האקספריוניזם המופשט. שפת הציור הייחודית של סוטין נתנה מקור השראה ומודל חיקוי לאמנים רבים אחריו. שתפסו את יצירתו כמופת של מחויבות אמנותית. התערוכה בעין חרוד מפנה זרקור לעבר שלושה דורות באמנות הישראלית. דגש מיוחד ניתן לאמן חיים אתר.(מיסד המשכן לאמנות בעין חרוד) מגוון האמנים המציגים מציגים תפיסות שונות להשפעתו יש שמצאו מקור השראה בנושאים, אחרים נמשכו לחומריות והנחות הצבע העזות והמבע האקספרסיבי. ובאחרים ניכרת האיכות הסוטינית שעיקרה פגיעות, חרדה ו"נפש עירומה"

לצד תערוכתו של סוטין מוצגות 43 יצירות של אמנים ישראלים שהושפעו ממנו או יצרו מחווה לעבודותיו. בניהם: ציבי גבע, משה גרשוני, עמית כבסה, אורי ליפשיץ, משה מוקדי, לאה ניקל, משה קסטל, אורי ריזמן, יגאל תומרקין, יוסף זריצקי ואחרים. באולם המרכזי של המשכן מוצגים ציוריו של האמן חיים אתר שבהם ניכרת ההשפעה הבולטת של סוטין, דיוקנאות של ילדי הקיבוץ בדמות ילדי שטייטל ועבודות פחות מוכרות שלו העוסקות בבשר ועופות שחוטים וציורי פרחים בצבעוניות סוערת.


 

משם נמשיך למוזיאון חיפה לאמנות המציג אשכול תערוכות בנושא : "עושות היסטוריה " /פמיניזם בעידן הטרנס-לאומיות – התערוכה עוסקת בשאלה : האם אחרי מאבק פמיניסטי ממושך אכן התרחש מהפך בתפקידי המינים המסורתיים במרחב הפוליטי? מגוון התערוכות מציג דרכים כדי ליצור מרחבים חדשים של חירות ולהתמודד עם הסדרים ממוגדרים של כוח. אשכול התערוכות מדגישה כי כוחה של הסולידריות לכונן סדר חדש המתעלה על גבולות ומחסומים. ובוחן את האתגרים העומדים בפני הפמיניזם העכשווי הפועלים על מנת לגבש ידע חדש, מגוון מצבי השוני הדומים בין ובתוך תרבויות, מעמדות ,דתות וכו' מזמן גישות מרתקות ליצירת אמנות נשית בעידן של טרנס -לאומיות .

 

הסיור מלווה במיניבוס צמוד

מספר המקומות מוגבל

עלות השתתפות לא כוללת דמי כניסה למוזיאונים 250 ₪

להרשמה – 0528656848